Chcete začít péct domácí kváskový chleba? Bez kvásku, správně kvasu, to nepůjde. Kde kvásek sehnat? Například u nás Ze vsi, anebo díky kváskové mapě. Zjistěte a vyzkoušejte i další možnosti, jak kvásek získat.

5 tipů, kde sehnat žitný kvásek neboli kvas

1) Kvásek Pepin Ze vsi

Žitný kvásek Pepin Ze vsi žije už od roku 2012. Od té doby pomáhá pekařům k voňavým bochníkům a křupavým pecnům po Česku i Evropě. Kvásek získáte ve výdejně Ze vsi v Českém ráji, anebo vám jej přibalíme, pokud si objednáte zboží s naším dovozem Ze vsi. Zásilky rozvážíme jen po Českém ráji do vzdálenosti 20 km. Poslat poštou kvásek bohužel nejde, protože je dost živý a i pevně uzavřená sklenička by to po cestě nemusela vydržet.

Žitný kvásek Pepin Ze vsi, založen v roce 2012.
Žitný kvásek Pepin Ze vsi, založen v roce 2012.

2) Kvásek vám pro/dají v řemeslné pekárně

Další možností je říci si o žitný kvásek v pekárně. Pokud pečou kváskové pečivo, většinou vám kousek kvásku prodají nebo darují. Běžně jej mívají i na pultě, jelikož z něj hospodyňky vaří kyselo.

3)  Od pekaře z kváskové mapy

Kontaktujte pekaře ve svém okolí, jistě se s vámi o kvásek rádi podělí. Kváskovou mapu najdete na Pecempecen.cz. Ze vsi je tam taky.

4) Kvásek sušený či mražený

Kvásek seženete i v sušené formě na internetu. Prostě zadejte do vyhledávače „sušený kvásek“. K mání bývají obě varianty i v prodejnách obchodních řetězců.

5) Založte si kvásek svůj

Poslední možnost je asi nejdelší. Bude to trvat sice několik dní, ale získáte tak svůj vlastní kvásek. Potřebujete k tomu jen žitnou chlebovou mouku a vodu. Někdy příště popíšeme, jak na to, případně najdete postup na internetu.

Žitná rozkvas na pečení chleba.
Rozkvas je rozmnožený kvásek.

Už máte svůj kvásek?