Jak upéct jednoduchý celozrnný špaldový chléb? Přípravu zvládnete za pár minut a stačí vám k tomu jen základní suroviny. Přesto je tento celozrnný kváskový chléb hezky vláčný a lahodný. Tak hurá na něj, zkuste recept v článku.

Špalda – zdravější pšenice stará 8000 let

Pšenici špaldu Evropané pěstovali už před osmi tisíciletími. Znali ji Egypťané, Keltové i pekaři jiných starých civilizací. Někdy se setkáte s označením samopše, latinsky pak Triticum spelta.

Pšenice špalda.
Pšenice špalda neboli samopše – Triticum spelta.

Postupem času špaldu zemědělci na polích nahradili šlechtěnou pšenicí, která má vyšší výnosy. Ale špalda se v současnosti opět stává oblíbenou, hlavně jako zdravější alternativa vyšlechtěné pšenice. Špaldová mouka obsahuje vyšší podíl minerálních látek i bílkovin než pšeničná. 

Asi nejčastěji se v obchodech setkáte s celozrnnou špaldovou moukou, kterou najdete i v našem e-shopu. Jenže, jak si z ní upéct voňavý chléb?

Obecně se chleba čistě z celozrnné mouky peče složitěji, a to i z té špaldové mouky. Ale stačí vám jedna malá pomůcka a jde to snadno. Dokonce i v malé domácí pekárně!

Jednoduchý recept na celozrnný špaldový chléb z formy

Špaldový celozrnný kváskový chléb.
Špaldový celozrnný kváskový chléb – chutný a vláčný, s jednoduchou přípravou.

Aby bylo pečení celozrnného špaldového chleba jednoduché a rychlé, použijte formu na pečení. Jde to pak mnohem snáze, protože můžete namíchat mnohem řidší chlebové těsto než například při pečení klasického českého pšenično-žitného chleba Šumava.

Forma, v níž pečeme my, má objem 2 litry, čemuž odpovídá i množství použitých surovin v receptu. Použít můžete jakoukoliv formu – smaltovanou, plechovou, kameninovou, nerezovou i silikonovou. Avšak ne každá bude vhodná i do domácí pekárny.

Kváskový chléb po upečení ve formě.
Kváskový chléb po upečení ve formě – vyklopte jej z formy na mřížku co nejdříve.

Nicméně v běžné troubě můžete péct chleba v jakékoliv pečicí formě. Pokud žádnou doma nemáte, použijte klidně dortovou. Sice bude mít pak chléb méně tradiční tvar, ale chutný bude i tak.

Výhodou pečení chleba ve formě je i to, že máte po zadělání na chlebové těsto stále čisté ruce. Příprava zabere jen pár minut.

Suroviny na celozrnný špaldový chléb pro 2litrovou pečicí formu

  • Vlažná voda – 400 g (0,4 l)
  • Žitný kvásek – 100 g (asi 3 plné polévkové lžíce)
  • Špaldová celozrnná mouka (410 g)
  • Sůl – 10–12 g
  • Kmín – 5 g

Pokud vám v chlebu kmín nechutná, jde to i bez něj. Můžete dát i trochu méně soli, například 10 gramů. Ale úplně bez soli to raději nezkoušejte, chléb by nebyl moc poživatelný.

Postup přípravy špaldového chleba

V míse smíchejte vodu, žitný kvásek (myslete pak na jeho dokrmení), špaldovou mouku, sůl, kmín. Jelikož to bude hezky řídké, příprava těsta jde rychle. Stačí míchat jen minutku, ať těsto neutaháte.

Těsto na kváskový chléb z formy.
Těsto na kváskový chléb z formy.

Směs přetáhněte do pečicí formy, kterou si předtím ještě vymažte olejem či máslem a vysypejte trochou špaldové celozrnky. Modernější formy na pečení žádné vymazání ani nepotřebují. Těsto ve formě hezky roztáhněte.

Chlebové těsto ve formě.
Přesuňte do formy a trochu uhlaďte.

Formu přikrejte potravinářskou fólií nebo sáčkem, ať těsto neosychá.

Před kynutím pečicí formu na chleba zakryjte fólií.
Před kynutím pečicí formu na chleba zakryjte fólií, ať neosychá.

Nechte vykynout na dvojnásobek

Nechte těsto kynout při pokojové teplotě asi 6 hodin, aby zhruba zdvojnásobilo svůj objem. Záleží na kondici kvásku, někdy je to dříve.

Je dobré na těsto zadělat ráno a pak navečer pečete. Anebo zaděláte večer, než jdete spát, a pečete ráno.

Kváskový chléb ve formě po vykynutí.
Kváskový chléb ve formě po vykynutí.

Vykynulo? Upečte v malé domácí pekárně nebo v troubě

Teď už zbývá jen chléb upéct. Můžete jej předtím ještě posypat kmínem nebo semínky.

Já jsem si pořídil takovou pečicí formu, aby rozměrově pasovala do mé staré domácí mini pekárny. Nepoužívám původní formu, protože ta má v sobě míchadla, která nepotřebuju. Navíc po nich zůstávaly v chlebu díry, kudy pak unikala pryč pára a chléb se občas zdrcnul. Původní forma se i hůře čistila.

Kváskový chléb ve formě v malé pekárně.
Kváskový chléb ve formě v malé pekárně.

Pokud budete péct také v malé pekárně v neoriginální pečicí formě, dejte si jen pozor, aby forma neseděla přímo na topných spirálách. To by se vám mohl chléb připálit.

Je dobré zmínit, že formu se špaldovým těstem vkládám do pekárny, která má pokojovou teplotu. Pekárnička začíná hřát až po zapnutí. Ale to v pohodě stačí k tomu, aby byl chléb perfektně upečený. Moje minipekárna se nejprve nahřeje na teplotu 135 °C a následně, až do uplynutí 1 hodiny, udržuje teplotu 90 °C. Pak zapípá a chléb je upečený.

Pokud budete péct v klasické troubě, můžete formu vložit do předem vyhřáté trouby na 180 °C a péct 30–40 minut. Záleží, jak velkou máte pečicí formu.

Pro info: Ještě sem pak do článku doplním, jak mi to při pečení chleba ve formě v klasické troubě časově vychází.

Nechte upečený chléb vychladnout na mřížce

Po upečení chléb hned z pekárny vyndejte, vyklopte z formy a nechte pořádně vychladnout na mřížce. Vím, že se na tu dobrotu těžko čeká, ale zkuste to vydržet. Během pár hodin už bude k zakousnutí.

Špaldový celozrnný kváskový chléb.
„Cihla“ – špaldový celozrnný kváskový chléb z formy.

Jelikož je celý ze špaldy, tedy kromě žitného kvásku, můžete se do něj zakousnout hned po vychladnutí.

Špaldový celozrnný kváskový chléb.
Špaldový celozrnný kváskový chléb.

Dobrou chuť!

Ukažte, jak se vám povedl

Povedl se vám kváskový celozrnný špalďák? Hoďte nám fotku na Facebook Ze vsi nebo sdílejte na Instagram s hashtagem #zevsicz

Tip: Chybí vám kvásek? Čtěte 5 tipů, kde sehnat žitný kvásek na pečení chleba.