Rýže, vědecky známá jako Oryza sativa, je druh obiloviny, která je základní potravinou pro více než polovinu světové populace. Tato výživná a univerzální potravina je klíčovou složkou mnoha diet, známá svou schopností adaptace na různé kulinářské techniky a chutě. Rýže může být použitá jako hlavní jídlo, příloha, nebo dokonce i v dezertech, což ukazuje její neuvěřitelnou flexibilitu v kuchyni. Zrna, která spojují svět a obohacují stoly. Zjistěte o rýži více v prvním díle rýžového seriálu.

Důležitá role rýže v mnoha kulturách světa

Rýže je nejen základní potravinou, ale také kulturním symbolem v mnoha společnostech. V některých asijských zemích je rýže tak hluboce zakotvena v kultuře, že slovo “rýže” v jazyce znamená také “jídlo” nebo “oběd”. V různých kulturách se rýže používá při svatebních obřadech, náboženských rituálech a oslavách jako symbol prosperity a hojnosti.

Voda základ života. A pěstování rýže také

Rýži lidé pěstují v široké škále podmínek, od horských teras v Himálaji po vlhké nížiny jihovýchodní Asie. Proces pěstování rýže začíná setím semen a končí sklizní zralých zrn. Existují různé metody pěstování rýže, včetně tradičního způsobu, kdy se rýže pěstuje na zaplavených polích, zvaných rýžová pole. Voda hraje klíčovou roli v pěstování rýže, protože pomáhá chránit rostliny před škůdci a reguluje teplotu. Rýže obvykle vyžaduje teplé a vlhké podmínky k optimálnímu růstu, což je důvod, proč je běžně pěstovaná v tropických a subtropických oblastech. Naopak modernější metody se snaží minimalizovat spotřebu vody a zvýšit výnosy rýže.

Pěstování rýže
Pěstování rýže.

Sklizeň rýže: ruční práce i využití mechanizace

Sklizeň rýže je pracný proces, který může být vykonávaný ručně nebo s použitím mechanizovaných metod. V mnoha částech světa, kde je rýže stěžejní součástí stravy, jako je Asie, lidé sklízí rýži mnohdy ručně.

Pracovníci používají ostré srpy nebo nože k odstranění stonků rýže, které pak před dalším zpracováním suší. V oblastech s větší mechanizací, jako jsou USA nebo Austrálie, je sklizeň rýže často automatizovaná s využitím kombajnů. Mohou efektivně sklízet a zpracovávat velké plochy rýžových polí. Bez ohledu na metodu je sklizeň rýže klíčovým obdobím, které vyžaduje pečlivéplánování a koordinaci, aby se maximalizoval výnos a minimalizovaly ztráty.

Rýžová pole
Rýžová pole.

Další kroky zpracování rýže

Po sklizni rýže následuje několik kroků zpracování, aby vznikl produkt, který je připravený k vaření a konzumaci. Jedním z těchto kroků je často bělení, ale předtím rýže prochází ještě několika dalšími fázemi:

Sušení a uskladnění rýže

Po sklizni je rýže obvykle rozprostřená a sušená, aby se odstranila veškerá přebytečná vlhkost, což je klíčové pro prevenci plísně a hniloby během skladování. Rýže může být sušena přirozeně na slunci nebo pomocí mechanických sušiček. Jakmile je rýže dostatečně suchá, pracovníci ji uloží v silech nebo jiných skladovacích zařízeních, kde je chráněná před škůdci a nepříznivým počasím.

Loupání rýže a bělení

Následně rýže prochází procesem loupání, během kterého jsou odstraněné vnější otruby a obaly. Výsledkem je hnědá rýže. V tomto stádiu může být rýže už buď balená a prodávaná jako hnědá rýže, nebo být dále zpracovaná.

Bělení rýže je proces, kdy je hnědá rýže mletá a leštěná, aby se odstranila vrchní vrstva zrna a zbytky otrub, což vede k výslednému produktu – bílé rýži. Bělení také odstraňuje některé vitamíny a minerály. To je důvodem, proč bývá hnědá rýže považovaná za nutričně bohatší alternativu.

Zpracování rýže
Zpracování rýže.

Balení a distribuce rýže do vaší kuchyně

Po bělení je rýže zabalená do vhodných obalů a připravená k distribuci do obchodů. V některých případech může být rýže také ještě obohacená, zejména bílá rýže. Některé z vitamínů a minerálů, které byly odstraněné během bělení, mohou být opět přidané zpět do produktu před balením.

Každý krok v procesu zpracování rýže je důležitý pro zajištění kvality, trvanlivosti a bezpečnosti konečného produktu, který se dostane do vaší kuchyně a na váš stůl.

Nutriční hodnoty rýže

Rýže je bohatým zdrojem energie, poskytuje tělu potřebné sacharidy a je také dobrým zdrojem vitamínů a minerálů, jako jsou B vitamíny, železo a zinek. Různé typy rýže, jako je hnědá rýže, nabízejí také dodatečné výhody ve formě vlákniny a dalších esenciálních živin.

Rýže je celosvětově uznávaná jako základní potravina a klíčový zdroj energie pro miliardy lidí. Je bohatá na sacharidy, poskytuje esenciální energii a funguje jako hlavní „palivo“ pro tělo.

Bílá rýže, běžně konzumovaná ve většině domácností, je sice poměrně chudá na vlákninu kvůli procesu bělení, ale stále dobrým zdrojem několika B vitamínů, jako je niacin a B6.

Hnědá rýže, která si zachovává svou vrchní vrstvu otrub, nabízí vyšší obsah vlákniny a je bohatší na některé minerály, jako je zinek a hořčík, a vitamíny, včetně vitamínu E.

Rýže obsahuje minimální množství tuku a je obecně považovaná za snadno stravitelnou potravinu. Je důležité poznamenat, že různé typy rýže mají odlišné nutriční profily. Proto by měl být výběr konkrétního druhu rýže adaptovaný na specifické dietní a nutriční potřeby každého strávníka.

Orientační nutriční hodnoty 100 gramů rýže

Nutriční hodnoty, například na 100 g syrové světlé rýže Basmati, mohou být přibližně následující:

 • Energie: 350 kcal
 • Bílkoviny: 7 g
 • Celkové tuky: 1 g
  • Nasycené tuky: 0,3 g
  • Nenasycené tuky: 0,3 g
 • Celkové sacharidy: 78 g
  • Cukry: 0,1 g
 • Vláknina: g
 • Sodík: 5 mg
 • Cholesterol: 0 mg
 • Železo: 1,2 mg
 • Vápník: 8 mg
 • Vitamín B6: 0,2 mg
 • Hořčík: 25 mg

Nutriční hodnoty mohou mírně kolísat v závislosti na konkrétní značce a přesné odrůdě rýže Basmati. Pro získání přesných nutričních informací se podívejte na obal rýže. Rýže Basmati je obecně ceněná pro svou nízkou hodnotu glykemického indexu (GI). Zajišťuje pomalejší nárůst hladiny cukru v krvi, což je výhodné pro udržení stabilní energetické hladiny lidského těla.

Různé druhy rýže

Existuje několik druhů rýže, které se liší velikostí zrna, chutí a texturou. Některé z nejběžnějších typů zahrnují basmati, jasmine, arborio a divokou rýži, každý s vlastními jedinečnými vlastnostmi a použitím v kuchyni. A teď trochu podrobněji.

Rýže je nesmírně rozmanitá potravina, která je dostupná v mnoha formách a variantách, každá s vlastními jedinečnými vlastnostmi a využitím v kuchyni. Podívejte se na základní druhy rýže, které jsou oblíbené a široce dostupné po celém světě.

Rýže Basmati – královna rýží

Basmati rýže.
Basmati rýže.

Basmati, oblíbená v indické a pákistánské kuchyni, je dlouhozrnná rýže známá svou aromatickou vůní a lehkou, nadýchanou texturou. Je ideální pro přípravu biryani, pilafu. Často ji dostanete jako přílohu k curry.

Basmati rýže je považovaná „královnu všech rýží“ a vysoce ceněná pro svou výjimečnou vůni, dlouhá, štíhlá zrna a lehkou, nadýchanou texturu po uvaření. Zrna basmati rýže jsou známá svou jedinečnou schopností prodloužit se až na dvojnásobek své původní délky během vaření, aniž by se zvětšila jejich šířka. Tato vlastnost vytváří elegantní, nadýchanou texturu, která je ideální pro řadu pokrmů.

Basmati je proslulá svou jemnou, květinovou a ořechovou vůní, která je často přirovnávaná k vůni popcornu nebo pandanového listu. Tato vůně je důsledkem přítomnosti přirozeně se vyskytující látky zvané 2-acetyl-1-pyrroline.

Je to dobrý zdroj energie, poskytuje sacharidy a má nízký obsah tuku. Také obsahuje některé esenciální vitamíny a minerály, jako jsou B vitamíny, železo a zinek.

Bílá a hnědá Basmati rýže

Basmati rýže je dostupná ve dvou hlavních variantách: bílá basmati a hnědá. Bílá basmati je běžnější a je to rýže, která byla zbavená své otruby a klíčku. Hnědá basmati rýže je celozrnná verze, která si zachovává svou otrubu a klíček, obsahuje tak více vlákniny a má vyšší nutriční hodnotu.

Basmati rýže je opravdu unikátní a speciální druh rýže, který přináší nejen vynikající chuť a texturu, ale také okouzlující vůni do kulinářských výtvorů po celém světě.

Jasmínová rýže

Jasmínová rýže žádný jasmín neobsahuje
Jasmínová rýže žádný jasmín neobsahuje.

Jasmine, jamsínová rýže, pocházející z Thajska, má jemnou, květinovou vůni a mírně lepkavou texturu. Hodí se pro asijská jídla, jako jsou smažená rýže, rýžové misky. Doplňuje thajská i vietnamská jídla.

Někteří lidé si mylně myslí, že je k této rýži přidávaný jasmín a je jím ovoněná. Jasmínová rýže však není připravovaná s jasmínem a neobsahuje žádné části jasmínové rostliny. Název „jasmínová“ rýže je odvozený od její jemné, květinové vůně, která se přirovnat k vůni jasmínu. Tato rýže je známá svou voňavou a aromatickou charakteristikou a mírně lepkavou texturou po uvaření.

Rýže Arborio – srdce italských risott

Arborio rýže se hodí na italské risotto
Arborio rýže se hodí na italské risotto.

Arborio, italský druh rýže, je širokozrnný a má vysoký obsah škrobu, což mu po uvaření dodává krémovou konzistenci. Tato rýže je skvělá pro rizota a některé dezerty, třeba rýžový pudink.

Arborio rýže, pojmenovaná po městě Arborio v italském regionu Piemont, je širokozrnná rýže, která je nejvíce známá pro svou roli v přípravě klasického italského risotta. Její charakteristická kulatá, krémová zrna jsou schopná absorbovat velké množství tekutiny, aniž by ztratila svou pevnost, což vede k bohaté, krémové konzistenci pokrmu bez použití smetany.

Arborio je bohatá na škrob, konkrétně na amylopektin, který zajišťuje její krémovou texturu po uvaření. Tato rýže se často používá v různých italských a středomořských receptech, kromě rizota také v některých dezertech, jako je rýžový pudink. Arborio rýže poskytuje energii ve formě sacharidů a také obsahuje některé důležité živiny, jako jsou bílkoviny a minerály, a je tak výživnou složkou stravy.

Divoká rýže – „nerýže“ z vodních trav

Divoká rýže
Divoká rýže.

Divoká rýže ve skutečnosti není pravou rýží, jde o semena travin. Pochází z rostliny Zizania, která je součástí rodiny trav Poaceae. Divoká rýže se vyskytuje hlavně v Severní Americe a Číně. Existují čtyři hlavní druhy rostliny Zizania, a tři z nich (Zizania palustris, Zizania aquatica, a Zizania texana) jsou původní pro různé oblasti Severní Ameriky, zatímco čtvrtý druh (Zizania latifolia) je původním v Číně.

Je známá svou tuhou texturou a ořechovou chutí. Arborio je bohatá na bílkoviny a vlákninu, můžete ji použít do polévek, salátů, i jako bohatou přílohu.

Je ceněná pro svou robustní chuť a vysokou nutriční hodnotu. Pochází ze Severní Ameriky. Divoká rýže byla tradiční potravinou původních obyvatel kontinentu a dodnes je oblíbená pro svou jedinečnou, mírně ořechovou chuť a atraktivní, tmavě hnědou až černou barvu. Divoká rýže je často používáná jako součást slavnostních jídel a díky svému bohatému profilu chutí a textur je oblíbená v kulinářských aplikacích po celém světě.

Divoká rýže je známá svou bohatostí na bílkoviny, vlákninu, a antioxidanty. Je považovaná za výživnější alternativu k běžným druhům rýže. Její tuhá textura a bohatá chuť ji činí vynikající přísadou v polévkách, salátech, a bohatou přílohou k hlavním chodům. Divoká rýže také nabízí širokou paletu zdravotních výhod, včetně podpory zdraví srdce a pomoci při regulaci hladiny cukru v krvi, což ji činí vynikající volbou pro vyváženou a zdravou stravu.

Celozrnná hnědá rýže – zdravější varianta

Hnědá celozrnná rýže
Hnědá celozrnná rýže.

Hnědá rýže je celozrnná varianta, která si zachovává otruby a klíček, což ji činí bohatou na vlákninu a nutričně bohatou. Má charakteristickou hnědou barvu. Je to skvělá volba pro zdravější varianty rýžových pokrmů a salátů.

Na rozdíl od bílé rýže, hnědá rýže prochází méně procesy zpracování, což jí umožňuje zachovat více svých přirozených živin, včetně vlákniny, vitaminů a minerálů. Hnědá rýže je často oceňovaná pro svou tuhou, žvýkavou texturu a mírně ořechovou chuť, která může obohatit širokou škálu pokrmů, od hlavních chodů až po dezerty.

Hnědá rýže je široce uznávaná pro své zdravotní přínosy, včetně podpory zdraví srdce, regulace hladiny cukru v krvi a podpory zdravého trávení díky svému vysokému obsahu vlákniny. V kuchyni je hnědá rýže často používaná jako zdravější alternativa bílé rýže a může ji spatřit v receptech různých kultur, od asijských stir-fry až po latinskoamerická burrita. Její robustní textura a bohatá nutriční hodnota ji činí vynikající volbou pro ty, kteří hledají nutričně bohatou a chutnou přísadu do svých jídel.

Krátkozrnná rýže – kulatá a lepivá na sushi, nigiri i onigiri

Kulatá rýže na sushi nebo nigiri
Kulatá rýže na sushi nebo nigiri.

Krátkozrnná rýže neboli také kulatá, kulatozrnná rýže či sushi rýže nebo dokonce mléčná rýže, často používaná v japonské kuchyni, má kulatá a pevná zrna, která se po uvaření stávají lepkavými. Je ideální volbou pro pokrmy, kde je žádoucí, aby rýže dobře držela pohromadě. Tento druh rýže je ideální pro přípravu sushi díky své schopnosti držet tvar, což je důležité pro vytváření sushi roliček a nigiri. Kulatá rýže je také často používaná i v dalších tradičních japonských pokrmech, jako jsou onigiri (rýžové koule) a donburi (rýžové misky).

Bomba rýže, Calasparra, Arroz Redondo na paellu

Rýže Bomba vhodná na španělskou paellu
Rýže Bomba vhodná na španělskou paellu.

Paella, tradiční španělský pokrm, se tradičně připravuje z typu rýže zvané Bomba. Bomba rýže je druh krátkozrnné rýže, která je unikátní svou schopností absorbovat velké množství vývaru, aniž by se roztřepila nebo se stala příliš lepkavou. Tato vlastnost umožňuje rýži nasát bohaté chutě vývaru a ostatních ingrediencí používaných při vaření paelly.

V některých receptech na paellu můžete také narazit na jiné typy španělské rýže, jako jsou Calasparra nebo Arroz Redondo. Důležité je použít druh rýže, který dokáže absorbovat dostatek tekutiny a chutí, aniž by se zrna rozpadla, aby paella měla tu správnou konzistenci a chuť.

Další barvy rýže

Různé typy rýže nabízejí širokou škálu chutí, textur a kulinářských možností. Výběr správného typu rýže pro vaše vaření může obohatit kulinářské zážitky a umožnit vám experimentovat s novými recepty a chutěmi. Kromě zmíněných základních druhů na světě existují i mnohé další varianty.

Žlutá rýže

Žlutá rýže je obvykle bílá rýže, která byla obarvená kurkumou nebo šafránem, což jí dodává živou žlutou barvu a mírně kořeněnou chuť. Často se používá v asijských a středomořských kuchyních a je oblíbená pro svou atraktivní barvu a schopnost párovat se s mnoha různými ingrediencemi a kořením.

Červená rýže

Červená rýže je druh, který si zachovává červenohnědou barvu otrub, což mu dodává vyšší obsah vlákniny ve srovnání s bílou rýží. Je známá svou robustní chutí a mnohdy používaná v tradičních pokrmech v Asii, například na Srí Lance.

Její barva pochází od pigmentu v otrubové vrstvě. Tato rýže je ceněná pro svůj nutriční profil, je bohatá na vlákninu a poskytuje vyšší množství vitamínů a minerálů ve srovnání s bílou rýží.

Existuje několik druhů červené rýže, a každý z nich má jedinečnou chuť a texturu. Některé z nejznámějších typů jsou:

 • Thajská červená rýže: Má mírně ořechovou chuť, oblíbená v asijských kuchyních.
 • Bhútánská červená rýže: Známá svou měkkou texturou a sladkou chutí.
 • Camargue červená rýže: Pochází z francouzského regionu Camargue, má pevnou texturu a bohatou chuť.
 • Indonéská červená rýže: Je známá svou výraznou zemitou chutí a vyšším obsahem železa.

Červená rýže je využívaná v kuchyních po celém světě, oblíbená pro svou nutriční hodnotu a jedinečnou chuť. Je také součástí mnoha tradičních pokrmů. Díky vysokému obsahu vlákniny a dalších živin ji hojně najdete ve „zdravých“ receptech.

Černá rýže

Černá rýže
Černá rýže.

Černá rýže, také známá jako zakalená rýže nebo císařská rýže, má bohatou, sladkou chuť a vysokou nutriční hodnotu. Je bohatá na antioxidanty a často se používá v asijských dezertech, také v salátech a přílohách.

Každý druh rýže má svou jedinečnou chuť, texturu a nejlepší použití v určité kuchyni.

Jak vybrat a skladovat rýži

Při výběru rýže je důležité věnovat pozornost několika klíčovým aspektům, které mohou naznačovat její kvalitu.

Rýže v průhledných obalech
Rýže v průhledných obalech.

Prvním krokem je prohlédnout si rýži skrze obal, pokud je průhledný. Zrna by měla být celá a konzistentní velikosti. Vyhněte se balení, kde můžete vidět mnoho rozlomených zrn, neboť to může ovlivnit texturu po uvaření. Čtěte etiketu a zjistěte si informace o původu rýže, protože místo pěstování může ovlivnit chuť a texturu rýže. Pokud je to možné, vyberte rýži, která je balená v průhledném obalu, ať můžete lépe zhodnotit její vzhled. A také věnujte pozornost datu balení i doporučené spotřeby.

Skladování rýže: uchovejte chuť a kvalitu

Správné skladování rýže je důležité pro zachování její chuti, textury a nutriční hodnoty.

Rýži skladujte v chladném, suchém a temném prostředí, ideálně v hermeticky uzavřené nádobě, aby byla chráněná před vlhkostí a škůdci.

Skladování rýže v dózách
Skladování rýže v dózách.

Bílá rýže má dlouhou trvanlivost a může být skladovaná až několik let, pokud je správně uložená.

Na druhou stranu, hnědá a jiné celozrnné varianty rýže mají vyšší obsah oleje v otrubách (slupce) a mohou zatuchnout, pokud jsou skladované příliš dlouho a v horších podmínkách. Pro tyto typy rýže je doporučená spotřeba do 6 měsíců až roku od nákupu. Při skladování rýže také zvažte oddělení různých druhů a odrůd od sebe, aby si každá zachovala svou jedinečnou chuť a aroma.

Objevte svět rýže v každém zrníčku

Rýže, v její nekonečné rozmanitosti a univerzálnosti, je více než jen doplňkem k jídlu. Je to kulturní a nutriční pilíř, který spojuje kuchyně a komunity po celém světě. Každá odrůda přináší unikátní chuť, texturu a nutriční profil, který může obohatit a diverzifikovat vaše kulinářské dobrodružství.

Rýže – objevte různé druhy, chutě a možnosti
Rýže – objevte různé druhy, chutě a možnosti.
 • Rozmanitost je klíč: Ochutnejte od bílé Basmati až po hnědou a divokou rýži – každá odrůda nabízí něco jedinečného.
 • Kvalita a původ: Při výběru rýže věnujte pozornost kvalitě zrn a původu produktu.
 • Správné skladování: Uchovávejte rýži v chladném, suchém prostředí a v hermeticky uzavřené nádobě.
 • Experimentujte a objevujte: Nebojte se experimentovat s různými druhy rýže v různých receptech.

Vaše kulinářská cesta s rýží právě začíná!

Rýže není pouze základem mnoha tradičních pokrmů, ale také inspirací pro inovace a kreativitu v kuchyni. Ponořte se do světa rýže, objevujte nové chutě, textury a recepty, které vás mohou překvapit a potěšit. Ať už v kuchyni začínáte nebo jste zkušený kuchař či kuchařka, rýže vám nabízí nekonečné možnosti k objevování a učení.

Různé druhy a barvy rýže
Různé druhy a barvy rýže.

Experimentujte s různými druhy rýže, zkuste nové recepty a sdílejte své kulinářské zážitky s ostatními. Příště se podíváme na základy vaření rýže a přineseme pár receptů na známá rýžová jídla z celého světa.

Vaše kulinářské dobrodružství s rýží právě začíná!