Po týdnu uležení a zrání jsem otevřel kvašákovovu 5litrovku, abych zkontroloval stav. Více v krátkém souhrnu + přihazuju tip na salát.

Naložené kvašené okurky už trochu změkly, ale díky vloženým křenovým listů jsou stále hezky křupavé. Budou křupavé až do konce, to už mám vyzkoušené. Jsou více cítit koprem, kterého jsem tam nyní vložil docela dost.

Pikantnost zatím chybí. Ostřejší a nejvíc uleželé budou až ty spodní, protože všechno koření je na dně. Příště zkusím sypat i mezi vrstvy. Ale je zase zajímavé se postupně projídat k těm nejsilnějším okurkám – kvašákové základně.

Kvašené okurky po týdnu uležení a kvašení.

I první testovací kousky jsou k zakousnutí. Slano-kyselá chuť je fajn osvěžující, chutnají dokonce také našemu juniorovi. Ani se u toho netváří moc kysele.

Kvašáky konzumujte přímo nebo v salátu

Salát z kvašáků a ředkviček.

Kvašáky chutnají jen tak z ruky. Krájím je na čtvrtky nebo osminky, případně kolečka. Nejodolnější borci je mají rádi celé. Vychutnávají si proud kořeněné šťávy, která z nich po zakousnutí vytéká.

Pokud je na vás samotná kvašená okurka až moc aromatická, mám tip. Připravte si z nich salát.

Okurky nakrájejte na čtvrtky podélně i příčně. Stejně nakrájejte také další zeleninu, třeba ředkvičky nebo rajčata. Ta obsahují kyselinu glutamovou, která zesiluje pátou chuť umami, podobně jako sojová omáčka nebo silný bujón. Chuť je pak ještě silnější.

Kvašákovo-ředkvičkový salát.

Zeleninu promíchejte, solit nemusíte. Okurky jsou slané dostatečně. Zalijte deckou nálevu z kvašáků a přidejte i trochu EVO – extra panenského olivového oleje. Zasypte nasekanou petrželkou nebo pažitkou, vše promíchejte a dejte vychladit. Hotovka.

Šup se salátem do misek a dobrou!

Co k salátu? Krajíc voňavého chleba třeba.

Co k salátu? Krajíc čerstvě upečeného chleba!