Co je hodně důležité při pečení chleba? Začátek pečení. Trouba musí být na začátku pořádně rozpálená, aby vložený bochník vyskočil hezky nahoru a nebyla z něj placka. Vložení a zapaření trouby je potřeba udělat rychle. Aby mi po otevření trouby všechno teplo neuteklo pryč, trochu jsem si pomohl. Strčil jsem do ní silný litinový plát ze starých kamen. Podívejte se, jak to dopadlo.

Otevřít rozpálenou troubu na 250 °C, vložit chleba, zapařit, rychle zavřít. Takhle začínám pečení skoro každého kváskového chleba. I když se snažím postupovat rychle, velká část tepla z trouby uteče. V tomhle se prostě klasické peci vyrovnat nemůže.

A tak jsem si trošku pomohl a vložit do trouby akumulátor horka – silný litinový plát. Použil jsem kus ze starých kamen. Do drážky “polní” trouby pasuje docela přesně.

Vrchní strana litinového plátu před čištěním.

Jenže za roky, kdy byla litina venku na zahradě, dost zrezivěla. Zabralo dost času, než se mi plát povedlo dát zase trochu do kupy.

Čistím spodní část litiny ze starých kamen.

Po dlouhém hrubém čištění špachtlí a ocelovým kartáčem jsem zbytky rzi zlikvidoval pomocí octa. A stejně jako každé litinové nádobí, i litinový plát jsem natřel řepkovým olejem.

Ještě naolejovat.

Pak už jen zbývalo litinu hezky ohřát a natřený olej trošku vypálit. Ani to moc nesmrdělo.

Olejuju horní stranu litiny.

A teď už hurá na pečení chleba! Mezitím, než se mi povedlo litinu dát do kupy a rozpálit, chlebové bochníky v ošatce mi trochu překynuly. Špatně jsem si to načasoval. Nevadí, i tak chutnají po upečení dobře. Litinový plát jim navíc dodal trochu rustikálna.

Litinový plát už akumuluje horko trouby.

Zdá se, že to funguje. Litina po nahřátí fajruje pořádně. Zase jsem se o malinký kousek posunul k „pecovému” pečení chleba. Už se těším, až na rozpálený litinový plát hodím placku pizzy.

Pecen na litině pečený, jen mi trošku překynulo těsto.

Pečení na litině, které mi nahrazuje pečicí kámen, budu dál testovat a za čas zase spíchnu pár slov, jak to jde.

Ať vám to peče!

Pecen „z litiny“.