Po nějaké době jsem zase pomyslně zamířil do francouzské pekárny a vyzkoušel připravit a upéct bagety se vznešeným názvem Pain à Ľancienne podle věhlasného pekaře Philippe Gosselina, jehož recept představil autor knihy Pekařský učeň Peter Reinhart. Podívejte se, jak to dopadlo.

Složení těsta na francouzské bagety je docela jednoduché: pouze pšeničná hladká chlebová mouka T1000, ledová voda, trochu droždí a sůl. To je vše. O to složitější je však technika přípravy. Těsto je dost mazlavé.

Bagety Pain à Ľancienne – ještě musím vychytat tvar.

Zásadní na dobrou chuť je delší fermentace v chladu. Takže jeden den zaděláte těsto a dáte kynout třeba do lednice. Druhý den, po pár hodinách vytemperování, opatrně nakouskujete a pečete.

Těsto na bagety Pain à Ľancienne po 16hodinové fermentaci v chladu.

Pečivo podle receptů francouzských pekařů je většinou nejlepší konzumovat čerstvé. Druhý den už to není ono, což je pravý opak třeba celozrnného kváskového chleba s velkým podílem žitné mouky.

Když je venku vedro, peču v zahradní pekárně.

Musím ještě zapracovat na technice a hlavně finálních tvarech baget. Až budu Gosselinovy Pain à Ľancienne péct posté, budou už snad vypadat lépe. I tak ale, myslím, chutnají báječně. Díky delší fermentaci má těsto čas rozvinout lahodné vůně a chutě.

Doplnění:

Sepsal jsem podrobný recept na francouzský chléb a bagety. Podívejte se a vyzkoušejte.
Bagety Pain à Ľancienne – první pokus.

Mimochodem, toto je první kratší příspěvek na blogu Zevsi.cz publikovaný z mobilního zařízení – tabletu. Podobných kousků tady snad bude přibývat, stejně jako mi přibývá upečeného materiálu. Raději totiž ruce nořím do mouky a těst než abych vysedával po nocích u počítače. Uvidíme, jak to půjde.