16. říjen je každoročně mezinárodním svátkem pekařů – Světový den chleba. Pekaři i cukráři po celém světě pořádají workshopy, přednášky, šíří osvětu. Proč a kdy tento významný den vznikl? Čtěte dál.

Po II. světové měli lidé hlad. Budiž chléb

Po 2. světové válce bylo mnoho zemí světa ve špatném stavu. Lidé měli hlad. Proto v roce 1945 vznikla v rámci OSN Organizace pro výživu a zemědělství – Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO). Nese latinské heslo Fiat panis, což znamená „Budiž chléb.“ Světový den chleba má stejný termín jako Světový den výživy.

Chleba už před 30 000 lety

Iniciativu oslav zahájili členové Mezinárodní unie pekařů a cukrářů (UIBC) s cílem si pravidelně připomenout důležitost základních potravin, které lidé začali vytvářet na začátku zemědělství před 30 000 lety v dobách neolitu. Podle dostupných informací už staří Egypťané používali pro kynutí těsta droždí.

Kromě východní Asie, kde lidé konzumují hlavně rýži, je chléb jednou z nejdůležitějších potravin obyvatel Středního východu, severní Afriky i Evropy. V mnoha tradičních rodinách si recept na přípravu a pečení chleba předávají z generaci na generaci.

Mnoho podob chleba.
Mnoho podob chleba.

Chléb důležitý ve výživě i v náboženství

Už od starověku má chléb v mnoha kulturách velký význam nejen pro výživu, ale je zároveň metaforou základních potřeb člověka a životních podmínek. V některých náboženstvích, například křesťanství nebo judaismu, je chléb také důležitým rituálním prvkem, ať už kvašený či nekvašený.

Upečete si dnes také jeden?

Čtěte také