Marineta se sušenými rajčaty.

V létě bývám často venku. Pizza je ideální na doplnění energie, vhodná pro rychlé venkovní občerstvení. Ale ne ledajaká! Správné přípravě italské pizzy jsem věnoval hodně času. Teď už „sklízím ovoce” a ladím složení, pátrám po dalších recepturách. Jaké „placky” jsem v posledních dnech upekl?

Ta pravá a původní pizza z Neapole je jen jedna. Vlastně dvě. Základní Margherita obsahuje pouze těsto, rajčatový základ, mozzarellu, EVO (extra panenský olivový olej) a bazalku. Další pizzou je Marinara. Místo mozzarelly je na ní sekaný česnek a navíc oregano.

Všechny ostatní druhy pizz buď vznikly někde jinde než v „kolébce pizz”, anebo úpravou základních dvou receptur. Například Marinita™ je kombinací obou základních typů, obsahuje navíc chilli. Její autoři na ni mají dokonce TradeMark – ochrannou známku. Marinita je výtečná.

Já jsem si ji však doplnil ještě sušenými rajčaty naloženými v olivovém oleji, to je ještě lepší. A nazval si ji Marineta, abych neporušoval ochrannou známku Marinity.

Základem každé pořádné placky je kvalitní těsto. To, které používám, fermentuje týden i déle v chladu. Díky tomu se rozvinou lepší vůně a plné chutě. Těsto chutná výtečně i samotné. Ale o tom se rozepíšu zase někdy příště. Stejně tak o celé přípravě pizzy i italských surovinách, které používám.

Buon Appetito!